כל מה שרציתם לדעת על מחיר למשתכן

בין הצעדים השונים שמבצע משרד האוצר כדי לפתור את בעיית הדיור, עולה וצפה שוב ושוב תכנית מחיר למשתכן. התכנית בבסיסה נועדה לייצר פתרונות דיור לצעירים תוך הוזלת מחירים משמעותית כאשר הבדלי המחירים מתקבלים מתוך שיטת מכרז של קרקעות בעלת אופי שונה מן הרגיל. בנוסף, ישנה צפייה לטווח הרחוק, כאשר התכנית אמורה להכות גלים בהשפעתה על כלל תחום הדיור ולהוביל להוזלת מחירים מקיפה בישראל.

כיצד תכנית מחיר למשתכן עובדת?

הוזלת מחירי הדירות מתקבלת מתוך שיטת מכרז שונה מזו הנהוגה בשיווק הקרקעות ליזמים. לרוב, שיטת המכרז פועלת כך שהקרקע תימכר ליזם המציע את המחיר הגבוה ביותר עבור הקרקע, אך למען התכנית שונתה השיטה ובמכרז יזכה היזם המציע את מחירי הדירות הנמוכים ביותר. באופן זה המדינה מרוויחה פחות ממכירת הקרקעות, אך מבטיחה שהוזלת מחירים תהיה האינטרס של היזמים וכך יוצרת פתרונות דיור בעלי עלות נמוכה.

מי זכאי למחיר למשתכן?

היקף הדירות המוצע בתכנית מחיר למשתכן אינו רחב כמו היקף הביקוש ולכן הרוכשים נבחרים באמצעות הגרלה. ההגרלות נעשות באופן ייעודי עבור כל פרויקט והמשתתפים בה צריכים לעמוד בשני תנאים. הראשון והמרכזי שביניהם הוא שהם יהיו מחוסרי דיור, כלומר שלא תהיה דירה ברשותם. השני נוגע לפרופיל המשתתפים, וכדי להשתתף בהגרלה הרוכשים צריכים לעמוד באחד מן הפרופילים הבאים:

  • זוג נשוי או ידועים בציבור.
  • יחידים מגיל 35 ומעלה.
  • הורים חד-הוריים.
  • נכים בני 21 ומעלה.

מה הבדלי המחירים בדירות מחיר למשתכן?

המחירים של דירות מחיר למשתכן עשויות להיות זולות משמעותית מן מחירי השוק. מרבית הדירות הן בין שלושה לארבעה חדרים והם זולות מן המחיר הרגיל ב-20% ועד ל-40%. דירות בראשון לציון, לדוגמא, שעל פי גודלן מוערכות ביותר משני מיליון שקלים, נמכרו במסגרת התכנית ב-1.2 מיליון בלבד. יש לציין שהמחירים אינם באים על חשבון הדירות וכחלק משיטת המכרז על הקבלן להתחייב על מפרט טכני ייעודי שיבטיח איכות בנייה.

איך נרשמים?

שלבי ההרשמה והרכישה כוללים מספר שלבים בהם הבטחת עמידה בתנאים וקיום ההגרלה. ראשית כל, מכיוון שההגרלות נעשות בנפרד עבור כל פרויקט, יש לבחור את הפרויקט המבוקש. מומלץ לעיין באפשרויות ובסביבות המגורים שמציעים הפרויקטים. לאחר מכן, יש לבצע את השלבים הבאים:

  1. הנפקת תעודת זכאות: יש להנפיק תעודה המעידה על זכאות להשתתפות בהגרלה. ההנפקה נעשית בסניף ייעודי מן הרשימה באתר משרד הבינוי וכרוכה בעלות של 240 ש"ח.
  2. הרשמה להגרלה: באמצעות תעודת הזכאות ניתן להירשם להגרלה. מי שנבחר יזומן לפגישה במשרד המכירות.
  3. משכנתא: במידה ויש צורך למשכנתא, מומלץ לפנות אל הבנק לפני הפגישה לקבלת אישור.
  4. בחירת הדירה: הפגישה במשרד המכירות נועדה לבחירת הדירה. התוצאות של ההגרלה קובעות את סדר הפגישות, כך שככל שהתוצאה גבוהה יותר מבחר הדירות המוצע יהיה רחב יותר.
  5. קבלת הדירה: קבלת הדירה תתרחש כשנתיים לאחר סיום ההגרלה.

מספר הדירות בתכנית

תכנית מחיר למשתכן תציע היקף של כשבעים אלף דירות באזורים רבים ברחבי הארץ. כל פרויקט כולל בו אלף דירות לממוצע העומדות להגרלה עצמאית. יש לציין שכעשרה אחוזים מן הדירות בכל פרויקט מיועדות לתושבי המקום. כך, צעירים בני המקום המשתתפים בהגרלה יקבלו סיכוי גבוה יותר לזכות בדירה לעומת מי שאינו בין המקום בו נערך הפרויקט. כדאי להתחשב בתנאי זה בעת בחירת הפרויקט ולנסות להתמקד בהגרלה בה מתקבלת ההטבה הזו.

איסור על מכירת הדירה

תכנית מחיר למשתכן נועדה לעזור לצעירים מחוסרי דיור ברכישת דירה ראשונה במחיר מוזל, כאשר הדירה אמורה להיות למטרות מגורים. לפיכך, הזוכים בהגרלה אשר רוכשים את הדירה המוזלת לא יוכלו למכור אותה במשך חמש שנים ממועד קבלת הדירה. לעומת זאת, בעלי הדירה הטריים יוכלו להשכיר אותה במהלך חמשת השנים הללו.

האם תכנית מחיר למשתכן ישפיע על מחירי הנדל"ן?

הצפייה לטווח הרחוק מהתכנית היא שתתקבל השפעה רחבה על כלל תחום הדיור בארץ. הצפייה של משרד האוצר היא שמחירי הדירות המוזלים יגרמו להוזלת מחירים בהשכרת הדירות ומהורדת הביקוש לדירות שאינן במסגרת התכנית. בעקבות זאת, מחירי הדירות למכירה ולהשכרה אמורים לרדת ולייצר נסיגה שבשילוב בצעדים נוספים עשויה לפתור את בעיית הדיור.

עם זאת, ישנם מומחים המפקפקים בתחזית זו וקובעים כי לא תתרחש מסיבות שונות, בהן היקף הדירות המצומצם של התכנית. אין קונצנזוס בנוגע להשפעה של התכנית על מחירי הנדל"ן וניתן רק לחכות כדי לראות מה תהיינה ההשפעות של התכנית על השוק.

פתרון דיור לצעירים

בין אם תכנית מחיר למשתכן תשפיע על שוק הנדל"ן בטווח הקרוב ובין אם לא, התכנית בהחלט אטרקטיבית לצעירים הנמצאים בתחילת חייהם ורוצים לרכוש דירה במחיר מוזל. היצע הדירות רחב ופרויקטים חדשים מצטרפים לתכנית כל הזמן. מדובר במחירים נמוכים מן הרגיל באופן ניכר ולכן מומלץ לכל אדם העומד בתנאים לזכאות לבדוק את אפשרות ההשתתפות בתכנית.